• Főoldal
  • Nézeteim
  • Kategóriák
    • Isten
    • Igazság
    • Életmód
Facebook Twitter Pinterest

Hegyen Épült Város

amely nem rejthető el

Ha a keresztyének körében egy beszélgetés alkalmával bátorságom lenne megemlíteni a "dinoszaurusz" szót, biztos vagyok benne, hogy a többség elnevetné magát, esetleg zavarba jönne, vagy egyszerűen csak legyintene egyet. 
A köztudatban gyakran úgy könyvelik el a Bibliát, mint egy mesekönyvet, és az emberek azt gondolják, hogy nem is több, mint egy szép, de valótlan történetekből álló könyvgyűjtemény. Nem mondok túl nagyot, ha azt merem állítani, hogy sajnos sokszor maguk a keresztyének sem tudnak feltétel nélkül hinni a Biblia minden egyes szavában - magamat is beleértve. Miért van az, hogy, bár sokan megtért hívőknek valljuk magunkat, mégis feszengünk, ha egy nem hívő körben szóba kerül a tudomány, az evolúció, vagy például a dinoszauruszok?
A következő sorokban szeretnék rámutatni arra, hogy a tudomány nem ellensége a Bibliának, sem a Biblia a tudománynak, bár Sátán igyekszik a kettőt a lehető legnagyobb mértékben egymás ellen fordítani és úgy rendezni a lépéseket, hogy a dolgok összekuszálódjanak az emberek előtt és minden, amit hallunk vagy tanulunk, ellentmondásossá váljék. Szeretném, ha a "tudomány" szó hallatán nem rettegés fogná el a keresztyéneket és nem éreznék magukat feszélyezve, mert a tudomány nem a középiskolai tanárok, nem a professzorok, nem a fizikusok, és még csak nem is a Nobel-díjasok kezében van: a tudományt maga Isten fejlesztette ki annak teljes egészében. Ő szabta meg a fizikai törvényeket és ő húzott határokat az univerzumban, ezért volt és van még ma is ekkora nagy rend és fegyelem a természetvilágban.
A legtöbb gyerek, köztük is leginkább a kis srácok - legalábbis még az én időmben -, rendkívül nagy érdeklődést tanúsít a dínók iránt. Ezek a különös, egzotikus lények valamiért könnyen lekötik az ember figyelmét, hiszen nem láthatjuk őket a mindennapi életben, nem részei a hétköznapoknak és valamiért az állatkertek sem bővölködnek dínókban.

Léteznek-e dinoszauruszok? 

Mi a helyzet? Voltak valaha is efféle élőlények a Földön? Ha igen, akkor mi történt velük, és miért nem élnek napjainkban is? Ha nem, akkor honnan ez a sok kitalált sztori, és mi a helyzet azzal a sok lelettel, amelyekre a történelem során bukkantak?
A nagy helyzet az, hogy a dinoszauruszok létezését nem lehet, nem szabad, és nem is kell tagadni. A föld számos pontján találtak dinoszauruszcsont maradványokat, amelyek egyértelműen utalnak egy feltehetőleg kipusztult állatfajta létezésére (a dínókéra), mivel ezek a csontok nagy mértékben különböznek a természetben élő többi állat csontfelépítésétől. Vannak köztük kisebbek, nagyobbak, hosszabbak, rövidebbek, szárnyasok, kétlábúak és még sorolhatnánk. A dinoszauruszok valóban léteztek, csontjaik napjainkban is rengeteg múzeumban megtekinthetőek, épp ezért balgaság azt állítani, hogy a dínók mesebeli lények lennének, vagy, hogy nem lehet létezésüket bizonyítani.

Mikor éltek a dinoszauruszok?

Rengeteg vitát szült a dinoszauruszok időegyenesbe való besorolása. Az evolucionista elméletek híveinek többsége szerint a dínók 65 millió évvel ezelőtt pusztultak ki, de abban szinte mindannyian egyetértenek, hogy ez mindenképp jóval az első ember megjelenése előtti időszakra tehető. Bátran állítják, hogy ember soha nem látott élő dinoszauruszt, sem fordítva, bár ezt értelmes ember csak akkor állíthatná, ha minden egyes emberrel beszélt volna, aki valaha is a Földön élt. Honnan tudhatjuk biztosan, hogy a dinoszauruszok évmilliókkal ezelőtt pusztultak ki, nem pedig mindössze néhány száz éve, vagy esetleg, még csak ki sem pusztultak?
Ha a Biblia igaz, márpedig mi, keresztyének, a megtérés által egyúttal azzal is egyetértünk, hogy a Biblia minden egyes szava igaz, akkor a Föld mindössze hatezer éves: Isten hozzávetőlegesen hatezer évvel ezelőtt megteremtette az egeket, a Földet és az egész világmindenséget, körülbelül 4400 évvel ezelőtt volt egy óriási özönvíz, amely az egész Föld felszínét beborította és elpusztított minden embert és szárazföldi élőlényt nyolc személy kivételével, majd kétezer évvel ezelőtt Isten lejött egy ember képében közénk, ezt követően harminchárom évig itt élt, majd meghalt, feltámadt és felment a mennybe. Ha a Föld valóban csak hatezer éves, és kora nem tehető több millió, vagy több milliárd évre, akkor hová helyezzük a dinoszauruszokat?
A válasz nagyon egyszerű: ebbe a hatezer évbe.
Sokan szeretnek leletekkel büszkélkedni, de az evolucionisták nem vágnak fel a dinoszauruszokat ábrázoló barlangrajzokkal, edényekkel, épületekkel és sok mással. Miért nem? Mert ezek mind arra utalnak, hogy az ábrákat lerajzoló embereknek látniuk kellett élő dinoszauruszokat ahhoz, hogy sok esetben igenis pontos mását tudják visszaadni a különféle dinoszaurusz-fajoknak. Miért születtek százával legendák sárkányokat legyőző hősökről? Miért vésték az indiánok dinoszauruszokkal harcoló emberek képét a barlangjaikba? Miért jelenik meg a dinoszaurusz-motívum oly sokszor az ősi művészetekben és kultúrákban? Szerintem pont azért, mert ezek az emberek láttak dinoszauruszokat, öltek dinoszauruszokat és beszéltek is róluk. A dinoszauruszok nem több millió évvel ezelőtt éltek, hanem mindössze néhány száz évvel ezelőtt, és nem kell nevetni, ha azt állítjuk, hogy az emberek igenis találkoztak élő dinoszaurusz-fajokkal.

Mik szolgálnak bizonyítékul a fent leírtakra?

Tudod-e, hogy melyik a Föld legszárazabb sivataga? Az Atacama-sivatag Dél-Amerikában található, Peru és Chile területén fekszik körülbelül 1000 kilométeres hosszúságban a kontinens nyugati partszegélyén. A sivatag északi részén található Peru egyik tartománya, név szerint Ica tartomány, amely bár így nem egy sokatmondó név, viszont nagyon érdekes dolgokat rejtegetett az elmúlt évszázadokban egészen a hatvanas évekig.

Hallottál már az Ica-kövekről? Dr. Javier Cabrera Darquea a hatvanas években egy véletlen során nagy kincshez jutott. Ajándékba kapott egy igen érdekes követ egy diákjától abban a kicsiny kis faluban, amelyben élt, Ica tartományban. Jobban szemügyre véve a követ, érdekes ábrákat vélt felfedezni rajta, és persze nem is hagyta ennyiben. Felkereste diákját, majd a helyet is, ahonnan a kő származott, és kutatásának eredményeként több ezer hasonló követ talált egy sivatagbeli barlangban. Kiderült, hogy a helyi múzeumban is tároltak ezek közül a kövek közül egy néhányat, viszont szánt szándékkal egyik sem került közülük kiállításra. 

A kövek mérete a tojásméretűtől egészen a többkilósig különbözik, a kövek többnyire sötét színűek és jól látható képeket ábrázolnak. Ezek a kövek azért ennyire érdekesek és egyben ismeretlenek is az emberek előtt, mert a rajtuk található ábrák teljesen ellentmondanak a történelemről kialakított népszerű elméleteknek. A több ezer kő rengeteg dolgot ábrázol: különböző operációkat, mint például embereken végzett agy- vagy szívműtétek, ismeretlen földrészeket, valamint érdekes módon dinoszauruszokat, amelyek gyakran emberek társaságában vannak megjelenítve: egy ember dinoszauruszon lovagol, vagy éppen azzal küzd, esetleg már meg is ölte.
A kövek kora nem állapítható meg, mivel a kövek nem szerves anyagok. A leletek láttán sok emberben felmerülhet a gyanú, hogy a dinoszauruszok nem az ember előtt, hanem az emberrel együtt éltek egy időben.

Nem támogatom az asztrológiát, de egy másik érdekesség a kínai horoszkóp, amely köztudottan több ezer éves múlttal rendelkezik. Miért van az, hogy a kínaiak horoszkópjában szereplő tizenkét állat közül tizenegy ma is élő, ismert állatfajta, míg egy tizenkettedik egy mesebeli sárkány? Talán mert ez a sárkány nem is mesebeli? Talán nem is sárkány, hanem dinoszaurusz?


II. Nabú-kudurri-uszur, avagy a Bibliából jól ismert Nabukodonozor király uralkodásának ideje alatt épült egy kapu Babilon városában, az Istár kapu, amely a város nyolcadik kapuja volt. A kapu fala több, mint száz állatot ábrázol, köztük bikákat, oroszlánokat és természetesen, sárkányokat, amelyeknek korabeli isteneket kellett ábrázolniuk.

Rengeteg hasonló alkotást említhetnék még, mert a fennmaradt leletek sora végtelen, én csak egy néhányat szerettem volna kiemelni mindabból, amit az emberiség a jövő nemzedékekre hagyott a történelem során. Mindezek bizonyítékai annak, hogy a dinoszauruszok nem élhettek évmilliókkal az emberek előtt, hiszen ezeknek az embereknek látniuk és tapasztalniuk kellett a dinoszauruszokkal való együttélést ahhoz, hogy ezeket a képeket különböző formákban megörökítsék.

Folytatás következik.
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Eredeti cím: 12 Years a Slave
Műfaj: életrajzi dráma
Megjelenés éve: 2014
IMDb link: kattints ide

Egy gyönyörű film a reményről és az igazságba vetett hitről.
A történet Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor) afroamerikai szabad ember életét mutatja be a 19. század közepén. Mint ahogyan azt a cím is elárulja, nem épp mesébe illő történések tárulnak a néző elé: bár a főszereplő elismert zenész, s emellett szerető család és barátok veszik körül, tekintélye mégis porba hullik, amikor csapdába kerülve egyik pillanatról a másikra láncra verve találja magát, rabszolgaként.
Ezt követően már egyszerűen csak Platt-ként ismeri mindenki, és ha életben akar maradni, akkor jobb, ha nem is tesz ez ellen semmit. A cselekmény további részében nyomon követhetjük Solomon életét az árulástól egészen a rabszolgasorig, magunk is betekintést nyerve a rabszolgatartás kegyetlen világába, amelyben a remény és a hit értékvesztettsége a boldogság csalfa illúzióját kelti minden emberben.
A film a maga nyers és könyörtelen őszinteségével mutatja be a múlt egyik olyan rendszerét, amely valóban létezett, és amely ellen hosszú ideig senki nem tett semmit - mert talán nem is lehetett. A néző Solomon-nal együtt lassan kezdi elfogadni azt az életet, amit a sors mért rá, és felismeri, hogy a legjobb talán az, ha az ember meghúzza magát, beletörődik a dolgok állásába és lemond az igazságért folytatott küzdelemről.
A több, mint két órás játékidő a brutalitás és a fájó valóság ellenére is rendkívül élvezetes marad, és sikerül mindvégig lekötnie a nézőt.
Nemrég sikerült ismét megtekintenem a filmet, amely nem véletlenül zsebelt be 2014-ben három Oscar-díjat, amely köszönhető egyrészt a kiemelkedő színészi alakításoknak (Michael Fassbender, Lupita Nyong'o, Benedict Cumberbatch), másrészt pedig a mesteri rendezésnek is (Steve McQueen). Egyértelműen kötelező darab mindenki számára; ha még nem láttad, akkor feltétlenül mentsd le hétvégi szabadidős programnak.

Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Szomorúan tapasztalom, hogy a szélesebb baráti köreimben, és nem kell megijedni ha ezt mondom, de még a gyülekezetben és az ifiben is, szinte mindig találok valakit, aki kissé levert, vagy nincs életkedve, esetleg épp 'rossz napja van'. Az esetek többségében ugyanannak az embernek valamiért napi szinten van rossz napja, de mindig sikerül elhitetnie a többiekkel, hogy minden rendben. "Jól vagyok" - hangzik a megszokott válasz egy mosoly kíséretében, mi pedig hajlamosak vagyunk naivan rávágni, hogy "Akkor jó", szintén mosolyogva.
Sajnos gyakran nem ismerjük fel a depressziót a környezetünkben, vagy sokáig tart felismerni és talán néha már túl késő. Eléggé kényes téma, mert nem könnyű tapasztalat nélkül beszélni róla vagy bármilyen tanácsot is adni egy olyan személynek, aki depresszióval küszködik. Ha félsz attól, hogy talán magad is a depresszió küszöbén állsz, vagy ismersz valakit, aki küzd vele, akkor szeretnék egy néhány gondolatot megosztani veled.

1. A depresszió nem rendellenes
Először is azzal kezdeném, hogy a depresszió semmilyen esetben sem tekinthető bűnnek (!), sőt, teljesen normális. Bizonyított tény, hogy a depressziót rengeteg minden kiválthatja a környezetünkben. Az ételek többsége, amit szervezetünkbe juttatunk, mérgező hatással bír. A University College London kutatócsoportja felfedezte, hogy azoknál, akik rendszeresen esznek sült ételeket, feldolgozott hústermékeket, édesített desszerteket, finomított gabonaféléket és magas zsírtartalmú tejtermékeket, 58%-al nagyobb az esélye a depresszió kialakulásának.
A Ramblers and Macmillan Cancer Support jótékonysági szervezet jelentése szerint heti két és fél óra séta vagy kerti munka életeket menthet a stressz szint csökkentése által. Szomorú, hogy ennyire elszakadtunk a természettől; már nem érezzük bőrünkkel a földet, a levegőt, még a napfénytől is megfosztjuk önmagunkat. Túl sok időt töltünk a négy fal közé zárva, elektronikai kütyük előtt gubbasztva, és ez nagy hatással van úgy a fizikai egészségünkre, mint az elménkre vagy a hangulatunkra.

A konzumizmus egy másik gyakori tényező, amely közrejátszik a depresszió kialakulásában. A fogyasztói társadalom nem másra épül, mint az emberek tömeges agykontrolljára és a manipulációra, az emberek gondolkodásának, ítélőképességének és döntéseinek a manipulációjára. Próbálják elhitetni velünk, hogy amit magunk előtt látunk, amihez hozzáférésünk van és amit fogyasztunk, arra mind szükségünk van ahhoz, hogy boldog életünk legyen. Edward Bernays, sajtófigura, arról lett ismert, hogy a XX. század elején kidolgozta saját módszereit a tömegek megtévesztésére és beavatta ötleteibe a multinacionális vállalatokat, amelyeknek megtanította, hogyan adják el az embereknek termékeiket és szolgáltatásaikat, még ha az embereknek nincs is rájuk szüksége. Arra alapoztak, hogy az embereket úgy lehet boldoggá tenni, ha kielégítik belső önző vágyaikat, így elkezdték a tömegcikkek népszerűsítését különféle eszközök segítségével. Ekkor jelentek meg a mára híressé vált női magazinok és divatlapok, vagy például ekkor cserélte fel az amerikaiak jól megszokott pirítós és tejeskávé reggeli kombinációját a tojás és bacon párosítás, ami szintén Bernays kampányainak köszönhető. Bernays érzelmeket csempészett a hétköznapinak mondható tárgyakba, amelyek így érzelmi szimbólumokká váltak, és az emberek elhitték, hogy, bár nincs feltétlenül szükségük ezekre a dolgokra, de ha megszerzik, akkor  mégis elégedettebbek lesznek tőle.
Ekkor alakult ki a fogyasztói társadalom, amely már nem állampolgárként tekint az emberre, hanem elsődleges szerepének a fogyasztást tartja. A tudomány bebizonyította, hogy a konzumizmus klinikai depresszióhoz vezet. Egy felmérés szerint, melyet az illinoisi Északnyugati Egyetem folytatott, azok az emberek, akik nagy hangsúlyt fektetnek a vagyonra és az anyagi javakra, sokkal lehangoltabbak és aggódóbbak mint azok, akiket nem különösebben érdekel a státusz és a pénz.

Egy következő ok a depresszióra az maga a depresszió népszerűsítése. A társadalom megcímkézi az embereket, s bár igyekszik tudatosítani az egyénnel, hogy segítségre van szüksége, magát a segítséget nem áll módjában felajánlani. A cégek arra összpontosítanak, hogy az ember felismerje a depresszió tüneteit, aztán összeállítanak valamit, amit ők gyógyszernek hívnak, és ezt szépen eladják az embereknek. Rossz kedv, bezártság, lehangoltság, ezekről számolunk be a dokinak, az pedig készségesen felírja a drogokat, és ezzel el is intézte - segítség helyett még mélyebbre küldött. A gyógyszerek nem segítenek, és ha mégis ehhez a módszerhez folyamodunk,  akkor kizárjuk a többi lehetőséget a depresszióból való szabadulásra: mint például az imádkozás.

2. A depresszió nem egy döntés
Fontos megérteni, hogy az ember nem választja a depressziót, ezért az nem fog segíteni, ha folyton arra kérik, hogy hagyjon fel vele. Olyan ez, mintha valakit meglőnének és arra kérnénk, hogy hagyja abba a vérzést. A depressziót nem lehet önerőből, egyetlen csettintésre megszüntetni, és bár a kedves és bátorító szavak építő jellegűek lehetnek, nem fognak az illető helyzetén sokat segíteni. Ehelyett inkább igyekezzünk az (ima) támogatásra és a hallgatásra, mert erre tényleg nagy szükség van. "Örüljetek az örülőkkel, sírjatok a sírókkal"[1] - buzdítja Pál a rómaiakat, és jól beszél: ha a barátodnak épp egy kis nevetésre van szüksége, akkor légy mellette, viszont ha csak egy kanapén szeretne kettesben ülni veled miközben teát szürcsölgettek és figyeltek a csöndre, akkor se hagyd cserben. Aki depresszióval küzd, csordultig van érzelmekkel és több száz gondolat kavarodik benne, amit igyekszik a lehető legjobban leplezni. Ha az érzések felszínre törnek, akkor mindig légy nyitott a hallgatásra - akár a sírásra is.
Talán nem  mindig értjük meg a depresszió okait, viszont tartsuk magunk távol az ítélkezés székétől. Nem mindig tudjuk átérezni, hogy mi játszódik le az emberek szívében, de azzal, hogy elítéljük embertársunkat, csak rontunk a helyzetén. A depresszióval küszködő ember amúgy is nagyon könnyen elítéli magát és nincs elég ereje ahhoz, hogy boldog legyen, ezért semmi szükség arra, hogy a körülötte élők is lesajnálóan nézzenek rá. Ehelyett inkább igyekezz a szíved irgalommal és szeretettel megtölteni, mert "amivel csordultig van a szív, azt szólja a száj"[2], az emberek fölött pedig nem ítéletet kell kimondani, hanem áldást.

3. A depresszióból van kiút, de nem lesz könnyű
 Sajnos a Bibliában sem találni konkrét választ a depresszióra. Tele van ugyan bátorítással és bölcsességgel amelyek az embernek szólnak, viszont a megoldást nem kereshetjük abban, hogy bizonyos igeverseket egyszerűen csak kiragadunk az Igéből. "Semmiért se aggódjatok"[3], "ne aggódjatok tehát a holnapért"[4] és még számos igeverset említhetnénk, amelyek az aggodalomról szólnak, viszont ha nem megfelelően használjuk őket, akkor többet ártunk vele, mint építünk.  Ha igeversekkel kezdünk dobálózni,  akkor egyrészt kudarcot vallunk az Ige helyes használatában, másrészt pedig ezzel azt üzenjük, hogy a depresszióban levő ember nem engedelmeskedik Isten parancsolatainak, és így még nagyobb bűntudatot és önvádat ébresztünk benne.
Akkor mégis hogyan lehet szabadulni? Csak ismételni tudom magam: ima, ima és még több ima. Isten keze nem mindig nyilvánvaló, de az biztos, hogy a nap 24 órájában dolgozik és azon van, hogy minket formáljon és építsen, mert nagyon szeret. A depresszióban levő embert Isten ugyanúgy szereti és nem, nem feledkezett meg róla és nem hagyta cserben. Amint azt Dan Blazer egyik cikkében kiemelte, a többségnek fogalma sincs arról, hogy Dávid tulajdonképpen mire is gondolt akkor, mikor a következőképpen sóhajtozott: "Elfelejtettek, mintha meghaltam volna, olyan lettem, mint egy kallódó tárgy." A depresszió a Bibliában is jelen van, és bármilyen hihetetlen is, Dávid számára sem volt ismeretlen a nyomasztó érzés, viszont tudta, hogy Istenre mindig számíthat és ez az, ami erőt adott neki a továbbhaladáshoz is. Nem kell kétségbeesned, ha fenyegetve érzed magad a depresszió miatt, mert nem vagy vele egyedül, semmilyen értelemben sem.

Fontos, hogy ne fojtsd magadba az érzelmeidet és keresd a megoldást, s persze az olyan emberek társaságát, akikben megbízol és akik előtt képes vagy megnyílni, még ha nehéz is. Ne szégyelld azt, amin keresztülmész, hanem bátran fordulj segítséghez - ami jelenthet akár egy barátot, vagy a lelkipásztorodat, vagy esetleg egy képzett terapeutát.
Ha pedig ismersz bárkit is, akin a depresszió jeleit véled felfedezni, akkor ne habozz érdeklődni a hogyléte felől és segítséget kínálni. A legfontosabb pedig, hogy mindig tarts ki az imában, mert ennél nagyobb segítségre senkitől sem számíthatsz.




[1] Róma 12:15
[2] Lukács 6:45
[3] Filippi 4:13
[4] Máté 6:34
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Akárhová nézek, a mai világban szinte mindenhol találni valamit, amiért az emberek rajonganak, a Harry Potter következő kötetétől megkezdve, a popkultúra legfrissebb dalain át egészen a FC Barcelona csapatáig. Szeretünk képben lenni a felkapott trendekkel, a rajongói táborokhoz pedig minden létező hálón csatlakozunk, nehogy véletlenül lemaradjunk valamiről. Lázba hoz, ha a kedvenc sorozatunkról spoiler érkezik, vagy ha egy bizonyos együttes új lemezt ad ki. Keressük a fanklubokat, az olyan emberek társaságát, akikkel megegyezik az érdeklődési körünk és akikkel megbeszélhetjük a legfrissebb híreket egy adott témát illetően. Érdekes viszont, hogy amint a rajongás tárgya kezd feledésbe merülni a nagyközönség előtt, mi magunk is könnyen továbbállunk, keresünk valami újat, valami mást, ami felvillanyoz és ami megfelelne az elvárásainknak.

És valahogy ez igaz a gyülekezetre is, sajnos.  Nem jellemző a társadalomra, hogy az emberek elítéljék egymást csak azért, mert különböző dolgokért rajonganak, viszont rögtön ellenszenvesnek tűnhet az, ha valaki, mondjuk, Istenért rajong. Gyakran címkézik meg a keresztyéneket a 'vallási fanatikus' cédulával, ami azért, lássuk be, nem hangzik túl hízelgően. Ha valaki elszántan szeretné követni az Urat, az nem kelt túl jó benyomást a társadalomban, és rögtön fanatizmusnak tekintik, amihez természetesen negatív kicsengés társul - legfeljebb kegyes jóindulattal mosolyogják meg, ha kiderül, hogy hívő vagy. Vajon ki és mi tehet arról, hogy a keresztyén szó hallatán az emberek sokszor a szemüket forgatják és leginkább elkerülnék a témát? Talán maguk a keresztyének az okai annak, hogy az emberek nem látnak mást a keresztyénségben, mint naiv rajongást, amit egy kisgyermek mutat a képzelete szülte ideálok iránt?

Sajnos mi, keresztyének, hajlamosak vagyunk csak a saját nézeteinket valló emberek közelségében maradni, heti rendszerességgel találkozni egy-egy összejövetelen, és közös érdeken alapuló beszélgetést folytatni a testvéreinkkel. Sokszor az egyetlen, ami ezekkel az emberekkel is összeköt, nem több, mint elméleti meggyőződés és egy biztonságérzet afelől, hogy tartozunk valahova. Megnyomjuk a 'Feliratkozás' gombot Isten fiókján, naponta egyszer talán végig is futunk a híreken, de csak a feltűnéskeltő szenzációk tudnak lázba hozni. Amikor a gyülekezet jobban koncentrál arra, hogy Krisztus teste helyett Krisztus rajongói klubja legyen, akkor ki van téve annak a veszélynek, hogy önközpontúvá váljon és igazi szolgálat helyett csak külső szemlélője legyen a világnak. Félek attól, hogy már nem is vagyunk követői az Úrnak, hanem csak a rajongói, és minden figyelmünket leköti a várakozás, hogy saját elképzeléseinket és elvárásainkat megvalósulni lássuk az életben. Arra koncentrálunk, hogy melyek a hitünk alapvető pontjai, és csak az okoz számunkra örömet, ha ezeket beteljesedni látjuk a hétköznapokban és ha minden a jól megszokott kerékvágásban zajlik. Olyan könnyen kétségbeesünk, ha valami nem a szabályok szerint működik vagy ha bármilyen 'hiba' lép fel a hívő életben. Sokkal jobban aggaszt, hogy ki igazi tagja a rajongó klubunknak, vagy ki szerez több pontot a bibliai-kvízen, mint az, hogy ki nem ismeri még az Urat. Megfeledkezünk arról, hogy Isten minden embert egyformán szeret, és rengetegen vannak még, akik még csak a közelébe sem férnek a Krisztus gyülekezetének, mert talán elérhetetlennek tűnik számukra, vagy maga a gyülekezet tartja őket 'túl kevésnek' ehhez. Szeretünk csak a 'sajátjainkkal' foglalkozni és figyelmen kívül hagyni a külvilágot miközben alázatról és szeretetről beszélünk, ezért van az, hogy a hívő élet sokaknak tűnhet képmutatónak és hivalkodónak, úgyhogy inkább szeretnének távol maradni tőle. Jézus arra hívott el, hogy kövessük Őt és hirdessük az evangéliumot, de ehhez muszáj felállnunk, neked és nekem, és naponta kimennünk a belső szobánkból a sötét világba[1], őszintén, színjáték nélkül. Ne ijedj meg, ha olykor ellankadsz, ha nem mindig lobog nagy lánggal lelkedben a tűz, ha nem érzed magad 'jó keresztyénnek' és félsz, hogy nem felelsz meg az elvárásoknak - Isten nem fog elítélni, hanem végig melletted lesz, te pedig csak tartsd szem előtt a küldetésed. A hívő életnek nem kell mindig káprázatosnak és látványosnak lennie, mert a hívő élet sem mindig habos torta, de ne félj megosztani Istennel mindazt, ami terhel és aminek a nyomása alatt vagy. Szükség van arra, hogy bátran ki tudj lépni a komfortzónádból, hogy engedd a Szentlelket az unalmas hétköznapokban is munkálkodni, és rajongás helyett inkább törekedj szelíden, de teljes erőbedobással arra, hogy a királyságot építsd.
Ne egy fanklubhoz hívd az embereket, hanem Isten országába, és ne ígérj különféle szenzációkat cserébe, mert a keresztyénség nem erről szól: helyette inkább segíts gyökeresen megváltoztatni az emberek életét, mert Isten nem rajongókat akar, hanem követőket.




[1] Márk 8:34
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Álmát is őrzi az Úr annak, aki a bölcsesség útján jár, nem retten föl, ha lefekszik, édesen alussza álmát.
Példabeszédek 3
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Nem számítanak az ismeretek, a tapasztalatok, sem az IQ-d: a valódi bölcsesség az Isten félelmével kezdődik.
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Az ember nem sikerre, nem pénzre, és még csak nem is hírnévre vágyik igazán az életben. Szíve mélyén minden ember arra vágyik, hogy Valaki úgy szeresse, ahogyan ő sohasem tudna viszontszeretni.
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


A 21. század gyülekezetére nagyon jellemző, hogy legtöbb erejét abba fekteti, hogy megváltoztassa a földet. Világmegváltó terveink születnek nap mint nap, próbálunk beleszólni a politikába, a médiába és a társadalomba, és hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról a feladatról, amivel eredetileg meg lettünk bízva: tanítványokká tenni a népeket. Görcsösen ragaszkodunk az elveinkhez és sajnos gyakran előfordul, hogy akár kényszerrel is, de megpróbáljuk a körülöttünk élőkre a saját meggyőződésünket ráhúzni. Ilyenkor nem csak kudarcot vallunk, de sikerül még nagyobb szakadékot ásnunk a hitetlenek és a hit közé. Sok olyan embert ismerek, aki végképp kiábrándult a keresztyénekből, mert nem szembesült mással, mint folytonos kioktatással és képmutató magatartással. Az állandó okoskodás rossz szájízt hagy maga után, épp ezért van az, hogy az emberek gyakran elutasítóak tudnak lenni a keresztyénekkel szemben. Nem az a dolgunk, hogy rámutassunk az emberek hibáira, hanem az, hogy bemutassuk, hogy hogyan is lehet megszabadulni ezektől a hibáktól. Ki akarna egy listát hallani azokról a dolgokról, amiket nem jól csinál?
Talán mi magunk, a keresztyének vagyunk az okai annak, hogy az emberek nem látják a fényt a sötétben. Talán mert nem is fénykedünk. Vagy ha fénykedni próbálunk is, az inkább bántja az emberek szemét, mintsem megvilágítja, mert sokszor nem is világítani akarunk, hanem csak fitogtatni a saját fényünket. Mindenáron a saját nézeteinket szeretnénk bizonygatni a tömegek előtt, és igazolni próbáljuk a hitünket, pedig ez nem pont az, amire az emberek vágynak. Sokkal inkább van szükség arra, hogy hiteles képet nyújtsunk a keresztyénségről és legfőképpen Istenről, mintsem okoskodásra, mert ha önerőből próbáljuk bemutatni a saját istenképünket, az csak álszent erőlködéshez vezet. Ebből a kérkedő magatartásból származik az, hogy gyakran képmutatók vagyunk, és emberhalászat helyett inkább csak a saját mennyei lakásunkat építgetjük, még ha ennek komoly ára is van.

Elszomorít, mikor azt látom, hogy a keresztyének minden igyekezetükkel próbálják megváltoztatni a világot és, mondhatni, 'menteni a menthetőt'. A nyugat egyre jobban beférkőzik a mi hazánkba is, Európa pedig növekvő tendenciát mutat eziránt. Nyilvánvaló mindannyiunk előtt, hogy már semmi sem a régi, hogy az erkölcsi értékek kétségbeejtően veszítenek társadalomformáló erejükből és, hogy a föld minden pontja kezdi magába szívni azt az értékrendet, amit a média és a nyugati társadalom állított fel. Persze mindennaposak a környezetvédelmi projektek, a politikai demonstrációk, az abortuszellenes kampányok és még sok más - a keresztyének pedig valahogy mindenütt jelen vannak. Ne érts félre, én magam is aktív támogatója vagyok -többek között- a felsorolt kezdeményezéseknek, viszont fölöslegesnek tartom az időmet és az energiámat az említett célok előrehaladására áldozni. Tisztelem azokat, akik ezt buzgón végzik és kötelességtudatot éreznek iránta, viszont hangsúlyozni szeretném, hogy nekünk, keresztyéneknek, nem ez az elsődleges feladatunk. Az a baj, hogy nem vesszük számításba Isten terveit, és teljesen figyelmen kívül hagyjuk azt, amit a Biblia mond a Föld sorsát illetően: a világ elmúlik,[1] és pusztulásra van ítélve. Péter arról ír második levelében, hogy az egek és a föld tűznek vannak fenntartva az ítélet napjára, és az elemek égve fognak felbomlani. A Biblia számos helyen beszél erről, mi mégis próbálunk változtatni rajta, mintha csak tőlünk függne a bolygó jövője vagy hatalmunkban állna bármit is megmenteni belőle.
"Nem azt kérem, hogy vedd ki őket a világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól."[2] Az nem megoldás, ha megpróbálunk elzárkózni azon változások elől, amelyek a világban zajlanak le, mert amik a jelenidőkben történnek, azoknak meg kell történniük. Istennek mindig volt válasza az emberek istentelenségére a történelem folyamán, lásd az özönvíz történetét, vagy Szodoma és Gomora pusztulását. Tartsd szem előtt, hogy a világ már soha nem lesz jobb, hanem csak egyre romlottabb, önzőbb és tisztátalanabb, és ne hidd azt, hogy Istennek nem lesz válasza a jelenkor istentelenségére is. Épp ezért ne megváltoztatni akard a világot, hanem a világban levő embereket próbáld kimenteni, amíg van rá lehetőséged. Pál azt írja a galatai levélben, hogy Jézus "önmagát adta bűneinkért, hogy kiszabadítson minket a jelenlegi gonosz világból Istennek, a mi Atyánknak akarata szerint."[3] Ne feledkezz meg Isten tervéről, amely nem a mi elképzeléseinkhez alkalmazkodik, hanem a már rég megjövendölt próféciáknak fog eleget tenni.
Bár a föld megmentéséért sokat nem tehetsz és biztos vagyok abban, hogy változtatni sem tudsz a helyzetén, de annál inkább felelősséggel tartozol azokért az emberekért, akiknek nagy szükségük van a fényre az éjszakában. Ezek az emberek nem azt akarják, hogy vádaskodj és ítélkezz felettük, mint oly sokan napjainkban, hanem, hogy megértsd őket és segíts nekik. Tanulj meg hallgatni és ott lenni, amikor csak szükség van rád. Légy te a halló fül, és hagyd, hogy ők beszéljenek. Támadás helyett inkább légy támasz. Ítélkezés helyett bátoríts, és soha ne fordíts hátat annak, akinek talán épp rád van szüksége. Ne akard őket megváltoztatni, hanem légy te magad a változás, mert senki sem fog megváltozni a te kedvedért. Ha az emberek észreveszik benned a krisztusi alázatot és a szeretetet amivel feléjük közeledsz, akkor fel fogják ismerni saját elveszettségüket is és azt, hogy mennyire rá vannak utalva Isten kegyelmére.
Imádkozom, hogy egyszerűen csak végezzük alázattal a ránk bízott munkát, a szuperhősködést pedig hagyjuk Jézusra.



[1] 1János 2:17; Máté 24:35
[2] János 17:15
[3] Galata 1:4
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Gyülekezetbe járó fiatalként gyakran alkalmam adódik belekóstolni különféle szerveződésekbe és körökbe, és hálás vagyok azért, hogy ennek révén nagyon sok barátot és igazi testvért ismerhettem meg az elmúlt évek során. A sok áldás ellenére viszont néha kénytelen vagyok azzal is szembesülni, hogy bár egy nagyon jó közösséghez tartozom, és felemelő érzés hétről-hétre eljárni az alkalmakra és kapcsolatot ápolni a testvéreimmel, még mindig sokan vannak körülöttem olyanok, akiknek a gyülekezetbe való járás csak egy kényszer. Számukra az énekkar, az ifiterem vagy a karzatban levő hátsó szék nem több, mint egy színpad, ahol álarc mögé bújva bármikor előadhatják a jó-keresztény szerepét. Bevallom, valamikor én is ehhez a társulathoz tartoztam, és nagyon zavart, hogy állandóan jelmezt kellett hordanom, amikor csak beléptem az imaház ajtaján. Nem voltam boldog, de próbáltam ugyanúgy eljárni, mint sokan mások és egyszerűen csak beolvadni a környezetembe - végül is nem én voltam az egyetlen színész, és valamennyire működött is a dolog.

Ez azért is nagyon veszélyes, mert egy idő után annyira elfajulhat a játék, hogy már magunk sem tudjuk biztosan, hogy mi a valóság. Egy olyan kettős élet alakulhat ki, amelyben a valódi én és a magunkra öltött szerep lassan kezd egybemosódni, és elhitetjük önmagunkkal, hogy meg vagyunk térve. Hogy nincs szükségünk megigazulásra. Hogy a vallásosság már annyira kinőtte magát az életünkben, hogy ez simán kiváltja az üdvösséget.  Körülnézünk a gyülekezetben, és azt látjuk, hogy mindenki ugyanúgy énekel, néhanapján elszaval egy verset és örömmel osztja meg az otthonát a vendég testvérekkel egy-egy konferencia alkalmával. "Sínen vagyok", gondolod, "senki sem mondaná meg, hogy bármi is zűrös lenne."
Sokszor látom ezt a hétköznapokban. A gyülekezetem falain belül. Az ifimben. A barátaim közt. És mikor mélyen elgondolkodom rajta, akkor nagyon fáj, mert fogalmam sincs, hogy mit tehetnék ellene. Hogyan figyelmeztethetem anélkül, hogy megbántsam? Hogyan kerüljem el a megbotránkoztatást? Mégis milyen alapon szólhatnék neki én, mikor még magam is annyira gyenge vagyok a lelkiekben? Talán épp ezért kezdtem el írni, mert így könnyebb számomra - és talán másoknak is.

Kimondom, amit nem szívesen mondunk ki, és inkább elhallgatjuk, mert az úgy nem fáj annyira: a gyülekezeteink tele vannak álkeresztyénekkel. Talán a férfi, aki mindig az ajtóban áll, vagy a szoprános hölgy a harmadik sorból, netalán a srác, aki imabuzdítást tartott a hétvégén, esetleg maga a pásztor? Ha hívő családba születtél, akkor tudod jól, hogy mit jelent hívő szülőkkel templomba vagy imaházba járni és az is biztosan ismerős, hogy nem volt mindig mindenki követendő példa számodra a gyülekezetben. Talán sokat csalódtál az évek során, eleged lett a képmutatásból vagy egyszerűen csak nem látod értelmét a hívő életnek, ha végül is maguk a hívők sem jobbak semmivel nálad. Így a könnyebb utat választod, és inkább szépen meghúzódsz, beolvadsz a többiek közé és önerőből próbálsz egy jónak tűnő életet vezetni.

Kemény szavak ezek, de minden aktív gyülekezeti tagot fenyeget az önámítás veszélye - és nem csak őket. Mindenki arra vágyik, hogy értelmet találjon az életének, és betölthesse valamivel, ami végre megszabadítaná attól a szomjúságtól, amit születése óta érez. Ha azt hiszed, hogy a vallásos szokások és a rutinszerű életvitel boldogságot tud adni, akkor még mindig nem érted az élet lényegét. Az üresnek hitt élet tulajdonképpen nem is üres, csak rossz és hamis tartalommal van megtöltve. Hajlamos az ember a különféle tartalmak után kapkodni az életben, de bármivel is próbálja teletömni a szívében levő űrt, az valahogy mindig hézagos marad, mert -egy idézettel élve- a szívben Isten alakú űr van, amit egyedül Ő képes betölteni. Sajnos túlságosan koncentrálunk a jelen világára, és nem vesszük komolyan az örökkévalóságot, ami viszont sokkal nagyobb figyelmet igényel, mint az, hogy most hogyan élsz, ma hogyan nézel ki, és milyennek látnak itt és most az emberek.

“Jobb az Úrban bízni, mint emberekben reménykedni. Jobb az Úrban bízni, mint főemberekben reménykedni.”[1]
Ne próbálj jobb emberré válni, és ne állíts föl magadnak példaképeket a körülötted élők közül, mert a körülményekben és az emberekben mindig csalódni fogsz, önmagadban pedig még inkább. Helyette vizsgáld meg őszintén, hogy van-e bármilyen igaz tartalom az életedben, amibe biztosan kapaszkodhatsz majd akkor is, amikor minden és mindenki más elmúlik, és nem lesz más csak te és az Igaz Bíró, szemtől szembe állva egymással. Engedj el mindent, ami még mindig válaszfal közted és az Isten közt és gyere ki a fényre, hogy megtapasztalhasd az Ő jelenlétét. Nincs szégyellnivalód, mert nincs semmi és senki, aki elválaszthatna az Isten szerelmétől és kegyelmétől. Én is ugyanott kezdtem, mindannyian ugyanott kezdtük, mert mind emberek vagyunk.

Már négy éve annak, hogy megtértem, de rengetegszer estem el és fordultam vissza, és még mindig hosszú út áll előttem. Nem haladok sokkal előtted, de engem is biztat a tudat, hogy nem lehetetlen megfutni a küzdőteret, hiszen már annyian beértek a célba, és persze ahányszor csak előre nézek, mindig remény és boldogság szalad át az arcomon, mert látom az Urat amint felém int és azt mondja:  "én már kitapostam az utat, te csak kövesd a lábnyomaim".




[1] Zsoltárok 118:8
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés


Gyakran látom a körülöttem élőkön, sokszor még magukon a keresztyéneken is, sőt, saját magamon, hogy elképesztő rohanásban élek. Igyekszem a lehető legtöbbet besűríteni a nap 24 órájába, már reggel egy gyors, képzeletbeli listát állítok föl a fejemben mindazokról a feladatokról, amelyeket el kell végeznem a nap folyamán, este pedig, lefekvés előtt, ismét végignézem a listát és minden nap csalódottan állapítom meg, hogy ma sem jött össze. Nem sikerült annyit olvasnom, amennyit szerettem volna, a beadandókkal már megint késésben vagyok, ismét lemondtam a találkozót a barátaimmal és még mindig nem próbáltam ki azt a receptet, amit már egy hete elmentettem a könyvjelzők közé.
A teendők sora végtelen, bár ha jobban átgondolom, akkor rájövök, hogy mindaz, amit szükségesnek tartok elvégezni, igazából csak olyan feladatok halmaza, amelyeket saját tetszésem szerint kreáltam a rendelkezésemre álló idő kipárnázásához. Rengeteg időt pocsékolok arra, hogy másoknak megfeleljek és hogy a társadalom szabta ideák szerint éljek, miközben így is rengeteget kell még a saját istenképűségemen is alakítanom.
Mindig igyekeztem - még megtérésem után is - magam számára a lehető legnagyobb kényelmet megteremteni, emberi szemmel nézve a legtöbbet kihozni a földi életből: egyszerűen szólva, megadni a módját. Próbáltam otthon érezni magam itt lent, mintha csak örökké itt élhetnék. Megfeledkeztem arról, hogy csak átutazóban vagyok itt, és hogy mennyire rövid ez a földi lét - néhány év, nap, hónap, vagy óra. Soha nem tudhatjuk biztosan, hogy lesz-e holnap egy újabb lehetőségünk az életre. Az viszont biztos, hogy valamikor ez az élet is véget ér, mindannyiunk számára.


Ha földi sátorunk összeomlik, van Istentől készített hajlékunk, nem kézzel csinált, hanem örökkévaló mennyei házunk.[1] - mondja Pál a korinthusiakhoz írt második levelében. Nem véletlenül beszél sátorról; nagyon jól tudja, hogy csak ideiglenesen tartózkodunk a Földön. Izrael népe a negyven éves pusztai vándorlás alatt mindvégig sátrakban lakott, ezeket húzták föl újra és újra, minden egyes alkalommal, amikor megálltak egy bizonyos helyen. Fölöslegesen építkeztek volna, tudták jól, hogy ez csak idő- és energiapazarlással járna. Tisztában voltak azzal, hogy egy idő után úgyis menniük kell, és mindent hátra kell hagyniuk. Izrael népe mindvégig szem előtt tartotta a végső célját, ez volt az, ami tartotta bennük az erőt a vándorláshoz is: egy szebb jövő ígérete.
Hiszem, hogy Pál apostol is szándékosan említ sátrat, amikor földi létünkről beszél, hiszen mi sem ehhez a világhoz tartozunk, hanem egy sokkal jobb hely vár ránk. 
Ne feledd, hogy az élet rövid, és túl értékes ahhoz, hogy ne alkossunk valami maradandót. És mi az, ami egyáltalán megmarad? A Biblia szerint minden elmúlik, minden, ami a Földön van. Ha mégis szeretnél azzal a tudattal elmenni, hogy nem volt hiábavaló az életed, akkor ragadd meg a lehetőséget, és élj egy élettel teli életet. Igyekezz minden erőbedobásoddal azon lenni, hogy halandó földi életedben minél többet szolgálj, Istennek és az embereknek egyaránt, és ne halmozz fel értékesnek tűnő dolgokat, amelyektől legvégül úgyis megfosztanak. 
Gyűjtsetek magatoknak kincseket a mennyben, ahol sem a moly, sem a rozsda nem emészti meg, és ahol a tolvajok sem ássák ki, és nem lopják el.[2]
Ne engedd, hogy a társadalom elvonja a figyelmedet az útról, amelyen haladnod kell, és soha ne téveszd szem elől a célt, mert a nagybetűs Élet odafönn vár, ez a földi előzetes pedig mellé sem állhat.
________________________________________




[1] 1Kor 5:1
[2] Máté 6:20

Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés

Kezdem érteni, hogy milyen fontos szerepet játszik az ima az emberek életében. Nem mindig látom nyilvánvalóan, de elhiszem. Több, mint egy unalmas monológ, vagy fecsegés, felszínes szószaporítás; az őszinte imádság a legkielégítőbb beszélgetés, amiben részt vehetünk a nap során. Nem éri meg kispórolni az időnkből, mert ezzel a nap fénypontjáról maradunk le. 

Az Istennel való meghitt pillanataimban mindig lecsendesedem - olyan ez, mint egy randevú azzal, akiben tökéletesen megbízom, aki soha nem hagyna cserben és mindenkinél jobban szeret. Kellemes a közelsége, szükségem is van rá. Nem zavarja, ha sok a mondanivalóm, mindig szívesen végighallgat és átérzi a fájdalmaim. Aztán hagyom szóhoz jutni, mert Ő tökéletesen átlátja a helyzetet és mindig a legjobbat hozza ki a dolgokból, úgyhogy inkább mindent rábízok. Végül átölel és biztosít arról, hogy Ura a helyzetnek - én pedig megkönnyebbülve mosolygok és zavartan kapkodom a tekintetem, mert már megint sikerült helyrehoznia azt, amit jól elszúrtam.
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés

Ha őszinte akarok lenni, akkor azt kell mondanom, hogy sok olyan ember van az életemben, akiket nem szívesen ismerek. Azt mondják, a barátainkat megválogathatjuk, viszont sok mindenkit nem. Család, szomszédok, munkatársak, feletteseink, szinte mindenhol olyan emberekkel vagyunk körülvéve, akiket nem szabadon választottunk, egyszerűen csak Isten belehelyezte őket az életünkbe, nekünk pedig el kell fogadnunk őket, még ha sokszor nehezünkre is esik.

Az ismerőseim közt akadnak olyan személyek, akiknek sokszor szívesen elkerülném a társaságát, mert nem túlzottan kedvelem őket. Hazudsz, ha azt állítod, hogy te mindenkit kedvelsz a környezetedből. Mindannyian különbözünk, másak az érdeklődési köreink, más a beállítottságunk, a jellemünk, a temperamentumunk, és másak az elveink is. Vannak introvertáltabb emberek és vannak nyitottabb személyiségek, egyesek hevesebben reagálnak, míg mások lazán elengedik a hallottakat a fülük mellett. Ebből a sokszínűségből kifolyólag gyakran találkozunk olyan emberekkel, akik nem kifejezetten keltenek bennünk jó benyomást és inkább negatív képet alakítanak ki magukról. Mindannyian körül vagyunk véve olyan személyekkel, akik olykor megbántanak, kinevetnek, sértegetnek vagy épp megaláznak - sokszor talán tudatlanul, akaratuk ellenére is. Nehéz az ilyen embereket kedvelni, és még nehezebb... szeretni.

Szeresd felebarátodat, mint magadat - mondja a jól ismert parancsolat. Már az ószövetségi időkben is elhangzott, ez volt ugyanis Isten egyik parancsolata, amelyet Mózes átadott Izrael népének, és egyben egy azon parancsolatok közül is, amelyeket maga Jézus erősített meg, amikor a Földön járt. Számtalan törvény volt lejegyezve a zsidók számára a Tórában, melyeket igyekeztek lehetőleg be is tartani, viszont Jézus aránylag keveset támasztott alá ezek közül földi élete során. Ez a parancsolat viszont kiemelt figyelmet élvez, hiszen Jézus szerint ez 'a második parancsolat', amely rögtön követi az első és a nagy parancsolatot ("Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből."[1]).  Szerintem Jézus nem véletlenül emeli ki ezt a parancsolatot, sokkal inkább szándékosan vonja fel az emberek figyelmét a határtalan szeretet fontosságára, amely biztos pontja az egész törvénynek.
Share
Tweet
Pin
Share
No megjegyzés
Newer Posts

Róla


About [span]me[/span]

A Vagyok. Mindenható Isten. Az ég és föld teremtője, aki által lett minden. Ő a jó pásztor, az élet kenyere, az ajtó, az út az Atyához, maga az Igazság. Ő a feltámadás és az élet. A világ világossága, amely felragyogott nekem is, mint aki sötétségben voltam. Az Alfa és Omega, az első és utolsó. Mint Bárány, megöletett, de feltámadt és él. A Júdabeli oroszlán, aki győzött és uralkodik örökkön örökké.

Rólam

About Me

20 éves bűnös, de immár öt éve Isten gyermeke. Szeretem a zenét, az illatokat, az ízeket és érzéseket. Rengeteget nevetek és gondolkodom, és próbálok minden lehetőséget megragadni egy élettel teli élethez.
""You say, 'the most important thing on the face of the earth is to know Jesus Christ'. That is not true. The most important thing on the face of the earth is that Jesus Christ knows you." - Paul Washer

Friss bejegyzések

Pinterest

Archívum

  • ►  2018 (2)
    • ►  november (1)
    • ►  április (1)
  • ►  2017 (3)
    • ►  február (2)
    • ►  január (1)
  • ▼  2016 (12)
    • ▼  december (3)
      • Dinoszauruszok: mese vagy tudomány?
      • Filmajánló: 12 év rabszolgaság
      • Kiút a depresszióból
    • ►  november (9)
      • Krisztus fanok - keresztyén rajongói klub
      • ...az igazság szabaddá tesz | 11.21.
      • ...az igazság szabaddá tesz | 11.20.
      • ...az Igazság szabaddá tesz | 11.19.
      • Világmentés vs. lélekmentés
      • Színházunk - a gyülekezet
      • A Föld nevű bolygó - megálló vagy végállomás?
      • Közelebb Istenhez
      • Szeretni - akár szimpátia nélkül is

Címkék

ajánló állatok Biblia bűn bűnvallás cél csendesség depresszió dicsőítés dinoszauruszok efézus élet életmód emberek film föld gyülekezet idő igazság ima Isten kapcsolatok megtérés mennyország okkultizmus szeretet tudomány újév világ zene

Created with by ThemeXpose