Szeretni - akár szimpátia nélkül is
Ha őszinte akarok lenni, akkor azt kell mondanom, hogy sok olyan ember van az életemben, akiket nem szívesen ismerek. Azt mondják, a barátainkat megválogathatjuk, viszont sok mindenkit nem. Család, szomszédok, munkatársak, feletteseink, szinte mindenhol olyan emberekkel vagyunk körülvéve, akiket nem szabadon választottunk, egyszerűen csak Isten belehelyezte őket az életünkbe, nekünk pedig el kell fogadnunk őket, még ha sokszor nehezünkre is esik.
Az ismerőseim közt akadnak olyan személyek, akiknek sokszor szívesen elkerülném a társaságát, mert nem túlzottan kedvelem őket. Hazudsz, ha azt állítod, hogy te mindenkit kedvelsz a környezetedből. Mindannyian különbözünk, másak az érdeklődési köreink, más a beállítottságunk, a jellemünk, a temperamentumunk, és másak az elveink is. Vannak introvertáltabb emberek és vannak nyitottabb személyiségek, egyesek hevesebben reagálnak, míg mások lazán elengedik a hallottakat a fülük mellett. Ebből a sokszínűségből kifolyólag gyakran találkozunk olyan emberekkel, akik nem kifejezetten keltenek bennünk jó benyomást és inkább negatív képet alakítanak ki magukról. Mindannyian körül vagyunk véve olyan személyekkel, akik olykor megbántanak, kinevetnek, sértegetnek vagy épp megaláznak - sokszor talán tudatlanul, akaratuk ellenére is. Nehéz az ilyen embereket kedvelni, és még nehezebb... szeretni.
Szeresd felebarátodat, mint magadat - mondja a jól ismert parancsolat. Már az ószövetségi időkben is elhangzott, ez volt ugyanis Isten egyik parancsolata, amelyet Mózes átadott Izrael népének, és egyben egy azon parancsolatok közül is, amelyeket maga Jézus erősített meg, amikor a Földön járt. Számtalan törvény volt lejegyezve a zsidók számára a Tórában, melyeket igyekeztek lehetőleg be is tartani, viszont Jézus aránylag keveset támasztott alá ezek közül földi élete során. Ez a parancsolat viszont kiemelt figyelmet élvez, hiszen Jézus szerint ez 'a második parancsolat', amely rögtön követi az első és a nagy parancsolatot ("Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből."[1]). Szerintem Jézus nem véletlenül emeli ki ezt a parancsolatot, sokkal inkább szándékosan vonja fel az emberek figyelmét a határtalan szeretet fontosságára, amely biztos pontja az egész törvénynek.
Könnyű volt Jézusnak, mondhatod. Hisz végül is Ő és az Atya egy[2], Isten pedig maga a szeretet[3], ezért jogosan beszél a szeretetről és a szeretettörvényekről, de azért azt mégis merész elvárni, hogy mi, emberek, ugyanúgy szeressünk másokat, mint saját magunkat. Vajon Jézus belegondolt egyáltalán abba, hogy mit kér? Akarom mondani, parancsol. Nem volt tisztában azzal, hogy az ember nem tud önzetlenül szeretni? Arra nem gondolt, hogy milyen nehéz olyasvalakit szeretni, aki napi szinten megvet, aki örömét leli abban, ha szenvedni lát és keresi az alkalmat, hogy keresztbe tehessen? Jézus tényleg nem látta át a parancsolat súlyát?
Ha van bárki, aki képes megérteni ezt a helyzetet, akkor az csakis Jézus lehet. Már születésekor az életére törtek, később számtalan alkalommal kellett eltűrnie a farizeusok és az írástudók szurkálásait, egy olyan tanítványa árulta el, akivel három évig együtt járt és kelt, és a saját népe mondta ki felette a halálos ítéletet. Jézus mindezek ellenére mindvégig hű maradt önmagához, és nem eltörölte, hanem betöltötte a törvényt[4]. Ő volt a megtestesült szeretet, ami életét adta mindazokért, akik elutasították és nem fogadták be Őt - és ezt tiszta szeretetből tette. Jézusnak minden joga megvan ahhoz, hogy parancsolatokat állítson föl az emberek egymás iránti szeretetét illetően, mert Ő maga is, mint emberré lett Isten, végtelenül és feltételek nélkül gyakorolta a szeretetet a környezetében élők felé. Jézus nagyon jól tudja, hogy mit jelent a megaláztatás, a szégyen, az elutasítás, a közömbösség; épp ezért kéri tőled is azt, hogy szeresd a felebarátodat, ahogyan Ő is tette, személyválogatás nélkül.
Hiszem, hogy Jézus sem kedvelt mindenkit a köreiből, de ez nem jelentette azt, hogy megfosztotta volna őket a szeretetétől. Ugyanúgy árasztotta azt a körülötte élők felé, mint ahogyan teszi azt ma is, feléd és felém. Isten nem azt kéri, hogy kedvelj mindenkit, akivel egy közösségben élsz - viszont kötelességed mindenkit egyformán szeretni. Mindenkit. Egyformán. Szeretni.
Tedd félre az előítéleteidet az új lelkipásztorról, a pletykákat, amiket arról a lányról hallottál vagy azt a többéves haragot, amit az ifi társad iránt érzel. Tarts ki az irántuk való szeretetben, mert a szeretet sok vétket elfedez[5]. Kezdd el gyakorolni, és talán lassan, de biztosan látni fogod a változást az emberi kapcsolataidban. Szeretni nem könnyű, hiszen már évezredekkel ezelőtt megszakadt a kapcsolatunk a szeretet forrásával és csak egy mód van rá, hogy újra szeretni tudjunk: ha maga a Szeretet tanít rá.
Légy türelmes, megfontolt, és ne haraggal válaszolj, ha bármivel is támadnak, mert az nem fogja megoldani a helyzeted. Istentől kérj erőt szeretni, korlátok és feltételek nélkül, mert csak így lesz a szereteted valódi és képmutatásmentes. Nem kell kedvelned minden egyes körülötted élő embert, de bizonyosodj meg afelől, hogy ez nem gátol meg az irántuk érzett szeretetedben. Ha pedig már sikeresen elkezdted a szeretet iskoláját, akkor ez kétségkívül hozzájárul majd az emberi kapcsolataid építéséhez is.
Tartozunk azzal, hogy szeressük egymást.
1Jn 4:11
0 megjegyzés